1-9
28 دی 1401 - 09:13

سن تیم ملی والیبال نشسته ایران بالاست/ برای جوانگرایی شرط دارم

سرمربی تیم ملی والیبال نشسته با بیان اینکه میانگین سنی تیمش بالاست و نمی‌تواند منکر این واقعیت بشود، گفت: البته برای جوانگرایی شرط و شروطی قائلم که فعلا مهیا نیستند.

هادی رضایی که طبق توافق جدید صورت گرفته همچنان تا بازی های پاراآسیایی هدایت تیم ملی والیبال نشسته مردان را بر عهده خواهد داشت در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن تشریح برنامه های پیش بینی شده برای تیمش، در مورد جوانگرایی و انتقاداتی که به دلیل نادیده گرفته شدن این مسئله به وی وارد است، توضیح داد.

وی با بیان اینکه ترکیب اردونشینان برای آغاز دور جدید اردوی آماده سازی تیم ملی والیبال نشسته ارتباطی با ترکیب تیم اعزامی به مسابقات اخیر قهرمانی جهان که قهرمان هم شد ندارد، گفت: با در نظر گرفتن آن رقابت ها و در کل ترکیب تیم ملی در سال های اخیر و همچنین مسابقات باشگاهی، ترکیبی متشکل از ۳۲ بازیکن را دعوت می کنیم. این بازیکنان در دو گروه ۱۶ نفره طی دو مرحله اردوی ۵ روزه زیر نظر سه مربی تمرینات شان را دنبال می کنند.

سرمربی تیم ملی والیبال نشسته با تاکید بر اینکه نظارت مستقیم بر تمرینات هر دو گروه خواهد داشت، خاطرنشان کرد: ۱۶ نفر از بازیکنان حاضر در این اردوها از بازیکنان قدیمی و با تجربه هستند. ۱۶ نفر دیگر جزو بازیکنان جدیدِ دعوت شده به حساب می آیند. این اردوها در فاصله زمانی اول تا پنجم و ششم تا دهم بهمن ماه برگزار می شود و نتیجه نهایی هم انتخاب ۱۸ بازیکن برای حضور در اردوی اصلی است که قصد دارم از روزهای ابتدایی اسفندماه آغاز کنیم.

رضایی تاکید کرد: قاعدتا این ۱۸ نفر از میان نفراتی انتخاب خواهند شد که با جز فاکتور آمادگی جسمانی، از انگیزه لازم هم برخوردار هستند. فاکتورهایی که از نظر منِ سرمربی مهمترین ویژگی برای این است که بازیکنی در حد و اندازه های تیم ملی تشخیص داده شود.

وی به انتقاداتی که در رابطه با میانگین سنی تیم ملی والیبال نشسته در رویدادهای اخیر مطرح بود اشاره کرد و یادآور شد: می گویند چرا تیم ملی نیاز به جوانگرایی دارد. به نظر من در هر شرایطی بازیکن باید در حد و اندازه تیم ملی باشد نه اینکه صرفا از نظر شناسنامه ای جوان محسوب شود. در والیبال نشسته سن و سال اصلا اهمیت دارد، مسئله مهم داشتن همزمان آمادگی جسمانی و روانی است.

سن تیم ملی والیبال نشسته ایران بالاست/ برای جوانگرایی شرط دارم

سرمربی تیم ملی والیبال نشسته خاطرنشان کر: رمضان صالحی از بازیکنان قدیمی است ۱۵ سال پیش با وزن ۵۷ کیلوگرم وارد ترکیب تیم ملی شد و همچنان در کنار ماست آنهم با همین وزن. صالحی تاکنون در سه جام جهانی و ۲ پارالمپیک بهترین لیبرو شد و در آخرین رویدادی هم که تیم ملی والیبال نشسته در آن شرکت داشت، بهترین بازیکن شد.

رضایی با بیان اینکه تحت هر شرایطی اقدام به تغییر کلی در ترکیب تیم ملی والیبال نشسته نمی کند، تصریح کرد: مشکلی با جوانگرایی و استفاده از بازیکنان جوانتر ندارم اما به شرطی که بازیکن جوان مورنظر به اندازه ۷۰ تا ۸۰ درصد بازیکنان با تجربه که از نظر جسمانی و روانی و انگیزشی کاملا آماده هستند را داشته باشد. داود علیپوریان، صادق بیگدلی، رمضان صالحی و .... نفرات قدیمی هستند که شاید جوان به حساب نیایند اما کماکان آمادگی خوبی دارند و مهتر اینکه از انگیزه بالایی هم برخوردار هستند. چرا باید این نفرات جابه جا شوند. واقعا معنی جوانگرایی را متوجه نمیشوم.

وی در عین حال به یک مسئله دیگر هم اشاره داشت و گفت: انتخاب هایی که در مورد بازیکنان داریم برای تشکیل تیم ملی والیبال نشسته است. تیمی که در همه رویدادها همه از آن انتظار قهرمانی دارند. برای پاسخ گفتن به این انتظار باید شرایط لازم مهیا باشد که به کارگیری بازیکنان با انگیزه، با اراده و آماده از اولین آنها به حساب می آید.

سرمربی تیم ملی والیبال نشسته تصریح کرد: در خیلی از رشته های تیمی و انفرادی صرف حضور در رویدادی مانند بازی های پارالمپیک افتخار است اما در مورد والیبال نشسته شرایط اینگونه نیست. ما اگر در پارالمپیک دوم شویم، به منزله باخت است. همین مسائل روی تیم فشار می آورد و باعث می شود بی محابا در مورد آن تصمیم نگیریم وگرنه خودمان می دانیم که سن تیم بالا است. برای مسابقات اخیر قهرمانی جهان (بوسنی) میانگین سنی تیم ۳۲ سال بود اما بازیکنان کاملا حرفه ای عمل کردند. سن قهرمانی در والیبال نشست بالا است اگر به یکسری موارد توجه لازم باشد.

رضایی در پایان گفت: گذشته از همه اینها وظیفه سرمربی تیم ملی این است که به فکر آینده هم باشد نه صرفا رویدادی که خود برای آن ماموریت دارد. من فعلا ماموریتم تا بازی های آسیایی است اما بعد از این بازی ها تیم ملی باید برای پارالمپی و دفاع از عنوان قهرمانی اش آماده شود. پس باید انتخاب ها در مورد ترکیب تیم به گونه ای باشد که به حضور در آن بازی ها صدمه ای وارد نکند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 983932